Szerintem a rebarbarát nem szükséges bemutatni. De az már korántsem biztos (ha csak a saját magam szűkebb családjából indulok ki), hogy mindenki kóstolta már. Íze nem igazán hasonlítható semmihez, nagyon jellegzetes, kissé savanykás, karakteres. Illata nem téveszthető össze semmivel. Valójában a rebarbara zöldség, nem gyümölcs és a szárát használjuk fel édességek, lekvárok készítésére.
Számos fajtája létezik, talán nem is gondolnánk...
Az egyik legértékesebb válfaja az az úgynevezett "forced rhubarb". Ez a fajta rebarbara az első, év elején a piacokon megjelenő példány Angliában, februártól kapható. Sötétben növesztik, így a vörös, értékes szár sokkal lassabban nő, mint a fényben növő társai, és a húsa fehér, néhány helyen vörös erek szövik át. Külső héja rendkívűl puha, így pucolása nem szükséges ellentétben a hazai példányokkal, amelyek hámozás nélkül gyakran ehetetlenek.
Íze sokkal kevésbé savanyú mint később szüretelt társaié, ezért gyakran nyersen kevés cukorba mártogatva fogyasztják.
Ha ezeket a sötétben nővő, vérvörös szárakat azután napfény éri (pl a melegház tetejét kinyitják kora tavasszal), gyorsan növésnek indulnak, és a vörös festékanyag nem tud lépést tartani a növekedés ütemével, vagyis a szárak színe gyorsan zöldre vált, ízük savanykásabb lesz. Így vásárlásnál mindig érdemes a legvörösebb példányok után kutatni!
A rebarbara Marco Polonak köszönhetően, a 13. században érkezett hozzánk Európába. Gygógynövényként terjedt el, ennek köszönhetően az 1600-as évek közepére az ára meghaladta az ópium árának háromszorosát. Az angol rebarbara termesztés az 1800-as évekre nyúlik vissza. Ekkor néhány farmer összefogásával Yorkshire megyében kezdődött el, napjainkban kb. 200 családi vállalkozás foglalkozik rebarbara termesztéssel. A mai napig ez a terület a legoptimálisabb élőhelye a szigetországban. Itt kezdték el a világon először a sötétben való termesztést is, és a mai napig itt foglalkoznak a különbőző fajták nemestíésével. A rebarbara őshazája Szibéria, a Volga folyó partvidéke. Ebből eredően megállapíthatjuk, hogy a rebarabara két dolgot kedvel: a nedvességet és a hideget.
Élettani hatásai: kedvezően befolyásolja a tüdő, máj, gasztrointesztinális rendszer működését.
Fajtái:
Timperley Early: ez a fajta a legszélesebb körben elérhető, korai, sötétben termelt rebarbara. Április közepétől ha fénybn nő tovább, gyorsan zöldre vált a színe. Közepes terméshozammal bír.
Stockbridge Harbinger: az előzőhöz hasonlóan szintén nagyon szép vörös színű sötétben termesztve, viszont sokkal érzékenyebb, nagyobb körültekintést igényel, ezért kereskedelmi forgalomba is ritkábban kerül.
Reeds early superb: Ez volt az első, sötétben növekvő fajta. Íze enyhén földes, színét viszont hosszabb ideig vörösen tartja, mint társai.
Stockbridge Arrow: késői fajta, kora vagy közép Májustól szedhető. A legmodernebb nemesítés, kitűnő íze és színe miatt. Ezt ajánják leginkább otthoni termesztésre, ízlelésre.
Queen Victoria: elsősorban Skóciában termesztik, bőven termő fajta.
Remélem ezzel kedvet csináltam egy rebarbarás édességhez. Jöjjön tehát a Rebarbara clafoutis vagy rebarbarás tejespite.
Hozzávalók egy kerek kb 24-26 cm átmérőjű sütőtálhoz:
400 gr rebarbara, kb 4 hosszú szár
25 gr vaj
1 teáskanál vanília paszta, vagy vanília rúd kikapart belseje
1 evőkanál méz
50 gr mandula (lehet darált, én szeleteltet használtam)
100 gr kristálycukor
2 evőkanál finomliszt
2 egész tojás
2 tojás sárgája
250 ml sűrű tejszín
- Előmelegítem a sütőt 180 fokra. A rebarbara szárakat megmosom, majd kb 2 cm hosszú darabokra vágom. A sütőtál alján elrendezem a rebarbara darabokat, meglocsolom a mézzel, ráteszem a vaníliát és összekeverem. A vajat kisebb kockákra vágom és a rebarbara tetejére szórom. Sütőbe teszem 10-15 percre, amíg megpuhul.
- Közben elkészítem a tésztát: a lisztet, mandulát, cukrot, tojásokat összekeverem. Állandó keverés mellett hozzáadom a tejszínt és csomómentesre keverem. A megsült rebarbarát kiveszem a sütőből, ráöntöm a tésztát és újabb 20-25 percig sütöm, illetve amíg a teteje szépen elkezd aranybarna színt kapni. .
- Langyosan magában, vagy porcukorral, mandulával meghintve szeletelve tálalom.