2013. december 19., csütörtök

KARÁCSONYFA ALAKÚ SAJTOS KENYÉR



Ezt most nem tudom jól lefordítani. Pedig angolul olyan klasszul hangzik: pull apart Christmas tree bread. De mégis kell neki valamilyen nevet adni, ezért hívhatjuk például fenyőfa alakú kenyérnek. De a lényeg éppen nem jön át, vagyis, hogy mindenki egyszerre ehet belőle, aki kapja marja alapon. És nem csak egyszerűen kenyér, hanem a kis gombócok belsejébe elrejtettem kevés meglepetést. Ideális Karácsony reggelén a gyerekeknek! Ha nem szeretik a sajtot, válasszunk más tölteléket, sokféleképpen variálható!
A recept a karácsonyi Kiddies Kitchen ingyenes, online magazinunkban jelent meg, ami az alábbi linken letölthető.

http://www.joomag.com/magazine/kiddies-kitchen-christmas-edition/0335768001385496939


Hozzávalók:



·    750 gr kenyérliszt (én magos lisztkeveréket használtam)
·    500 ml langyos víz
·    2 tasak szárított élesztő
·    1 teáskanál cukor
·    1 csapott ek só

a töltelékhez:
·      100 gr krémsajt
·      1 gerezd fokhagyma
·      50 gr reszelt cheddar sajt
  1.    A lisztet, sót turmixgép táljába teszem. A kézmeleg vizet a cukorral elkeverem, majd hozzáadom az élesztőt. Meleg helyen hagyom felfutni.
  2. A felfuttatott élesztőt a liszthez adagolom és dagasztókar segítségével, selíymes, egynemű tésztává dolgozom. Lisztezett tálba teszem, konyharuhával lefedem és meleg helyen hagyom duplájára kelni. Ez kb 35-45 percet vesz igénybe. 
  3. Közben a krémsajtot a fokhagymával, reszelt sajttal elkeverem. A sütőt előmelegítem 200 fokra.
  4. A megkelt tésztát lisztezett felületen átgyúrom jó alaposan, majd kinyújtom. 15 db egyforma kis négyzetet vágok ki belőle, amelynek a közepére halmozok kb 1 kiskanálnyi tölteléket. (nekem maradt a tésztából kb egy cipónyira való, amit bagett formájúra sütöötem) A négyzetekből gombócokat formázok
  5. Egy sütőlemezt sütőpapírral kibélelek. A gombócokat fenyőfa alakban elrendezem rajtuk. A forró sütőben kb 10-15 perc alatt megsütöm, illetve amíg aranybarna nem lesz a teteje. Melegn tálalom. 









2013. december 17., kedd

LAST MINUTE VÖRÖSBOROS-ASZALT SZILVÁS TEJKARAMELLA

Szerintem Karácsony előtt mindenki küzd valamivel: én többnyire az idővel. Olyan, mintha egy nap nem is 24 órából, csupán 24 percből állna, valahogy mindig kimarad sok minden, aminek bele kellene férnie. Ez a last minute kézműves ajándék, talán még a későn kelőknek is belefér: elég előző nap elkészíteni, és valójában nem is igazán lehet elrontani. Egy előző posztban már olvashattatok tőlem egy alkholos csoki fudge receptet itt, ezt most egy újabb testvérkéje. A variációk száma pedig végtelen!



Hozzávalók:

1 konzerv cukrozott, sűrített tej (vagy tubusos), kb 397 gr (pl ilyen)
70 gr barna cukor
100 gr sótlan vaj

50 gr aszalt szilva
80 gr édes vörösbor, pl Portói
csipet fahéj, szegfűszeg
1 db csillagánizs



  1. A bort egy kislábasba öntöm, hozzáadom a fűszereket és a felaprított szilvát. Alacsony lángon beforralom egészen sziruposra, majd félreteszem, kihűtöm. (Valószínűleg be fogja szívni az összes folyadékot, ha mégsem, kihűlés után szűrjük le. )
  2. A sűrített tejet, vajat, cukrot egy kis lábasba öntjük. Alacsony lángon folyamatos kevergetés mellett forrásig melegítjük, majd 10-15 percig forrni hagyjuk. Folyamatosan keverjük, de legyünk óvatosak mert felhabzik és megégeti a kezünket! Ha van cukor hőmérőnk ellenőrizzük a hőmérékletét. 116-118 C között eléri a megfelelő hőmérsékletet. Hőmérő hiányában tegyünk egy cseppet jeges vízbe, és ha a massza egy labdát formáz, ami megtartja az alakját, elkészült.
  3. Levesszük a tűzről, belekeverjük a vörösboros aszlt szilvát. Folyamatosan keverjük kézi habverővel addig, amíg nagyon sűrű, nehezen keverhető lesz.
  4. Ezután egy sütőpapírral bélelt négyszögletes formába simítjuk, kb 12 X 18 cm-es ideális. Hűlni hagyjuk majd szeletelés előtt hűtőszekrénybe tesszük. Vizes késsel a kívánt nagyságúra vágjuk. 

2013. december 15., vasárnap

MOGYORÓS-CSOKIS WHOOPIE PIE KARÁCSONYFÁNAK ÁLCÁZVA



Először is azzal kezdem, főleg azoknak akik rendszeresen olvasnak, hogy túl vagyunk a költözésen. Chesterfield szerencsére eddig a legszebb arcát mutatja, így elsőre olyan érzés, mint amikor az ember végre egy metroplisba ér: az emberek sokfélék és sokszínűek, a körforgalmakban folyton eltévedek, a szupermarketben minden kapható. Maga az esemény nem volt kalandoktól mentes, de erről inkább legközelebb írnék. A lényeg, hogy az új ház igazi konyhai paradicsom: egyszerre 8 lángon tudok főzni, és 3 különböző sütőben sütni. Emlékeztet egy ipari konyhára, de inkább csak az előnyeit látom eddig. Sok időm nincs mostanában alkotni, hiszen leköt a ház berendezése és a Karácsony közelsége, és állandó honvágyam van így  már nagyon várom, hogy hamarosan hazautazzunk. Akkor anyukám és Anyósom főz. Hurrá! De mivel már sok idő eltelt, hogy recepttel készüljek a soron következő VKF-re, és most a kihívás is vonzónak tűnt, azt gondoltam sütök pár karácsonyi kekszet. Ezt nagyon naívan tettem, mert hosszú, és rögös út vezetett el ehhez a kekszhez: előtte három adag tökéletesen elfuserált kekszet gyártottam. Ugye, az ember nem is gondolja elsőre hogy a keksz sütés nem megy hipp-hopp, mert kell hozzá egy jó recept. Az elrontott adagok után, maradtam a jó öreg Whoopie pie receptnél, és megtanultam, hogy nálunk csak a csokis kekszek fogynak el. De azok gyorsan. Az elején az volt a koncepcióm, hogy a Good Food decemberi számára alapozva, aminek a címlapján volt egy csodás kép, a kekszek töltöttek legyenek, és abból fenyőfát építsek. Igen ám, de a Good Food nem adott receptet a kekszekhez, hanem azt a boltban szépen megvette. Tipikus angol viselkedés, itt a szupermarketben vásárolva mindig meggyőződöm arról, hogy csak és kizárólag én főzök ebben az országban. Na jó, és Jamie Oliver. Mindenki más kosarában ott a kész kaja…..

Ennyi minden után, íme itt a beton-biztos, elronthatatlan mogyorós –csokis keksz recept, karamellel töltve. Oké, a karamell bolti, mert arra már tényleg nem volt időm….. de, mehet bele Nutella, van csokikrém, esetleg lekvár, vagy főzött krém, de akkor hűteni kell! És még az is nagyszerű az egészben, hogy nem kell pihenetetni, nyújtani, szaggatni. egyszóval gyors és sietős napokon is belefér.



Hozzávalók:

250 gr finomliszt
125 gr mogyoró
175 gr puha vaj
50 gr cukrozatlan kakaó
1 nagy tojás
150-200 gr kristálycukor (tölteléktől függ, ha karamellel töltjük elég kevesebb, ha nem édes krémmel, mehet több cukor)
1 nagy evőkanál natúr joghurt
1 teáskanál sütőpor
fél tonkabab lerszelve (elhagyható, de kár lenne)




1.    A sütőt előmelegítem 180 fokra. Egy sütőlemezre szilikon sütőlapot vagy sütőpapírt fektetek.
2.    A vajat a cukorral kikeverem. Ha már fehér hozzáadom a tojást. Az egész mogyorókat egy tiszta, száraz serpenyőbe teszem és közepes lángon megpirítom. A héjuk eközben megpattan. Ezután tiszta konyruhára vagy papírtörlőre terítem, megdörzsölöm és a héjukat leszedem. A magokat pedig finomra darálom.
3.    A lisztet, sütőport, darált mogyorót és a kakaót egy tálban összekeverem. Ezt a vajas masszához adom és fakanállal lazán összekeverem. Az egészet egy, esetleg másfél kanál joghurttal lazítom, hogy könnyen formázható tésztát kapjak.
4.    A tésztából kb 2 cm átmérőjű korongokat formázok. Ezek lesznek a fenyőfa lapajai. Ebből kb 2X7 db-ot formázok. A következő kekszek mindig valamivel kisebbek lesznek, míg a végén egészen pici korongokat formázok.
5.    A kekszeket kb 7-9 perc alatt megsütöm. Amikor még forrók hagyom a sütőlemezen kihűlni, majd tányérra szedem és tökéletesen kihűtöm. Csak ezután ragasztom ösze őket krémmel.
6.    Összeállítás: Ha kisült az összes keksz a tortatál aljára a krémmel rögzítem a megtöltött, nagy átmérőjű kekszeket. Erre pakolom szépen a kisebb átmérőjű kekszeket majd a tetejére a legapróbbakat. Díszítésképpen porcukorral megszórom. 





2013. december 4., szerda

KARÁCSONYI EGGNOG


Rég volt, hogy utoljára jelentkeztem itt, de jó okom volt rá. Körülbelül az elmúlt két hónap azzal telt, hogy a Kiddies Kitchen Karácsonyi száma elkészüljön. És most örömmel jelenthetem, hogy Erikával együtt ( a Dublin felett az ég szerzője) elkészítettük, így pont került a végére. A magazin ingyenes, elektronikus, az alábbi linkre kattintva elérhető. Ismét gyerekek kedvenceit, a karácsonyi készülődés során és az ünnepi asztalra kerülő ételeket fogja egy csokorba. 


A készülődés azonban nem csak a gyerekeket, hanem minket felnőtteket is érint. Egyik ilyen tradicionális  karácsonyi ital felnőttek számára az eggnog. Általában konyakkal, bourbonnel esetleg vodkával készítik. Mivel én egyiket sem szeretem, Grand Marnier-t használtam (vagy bármely más narancslikőr is jó) és a tél fűszereivel még ünnepibbé varázsoltam. Íme!



Hozzávalók:

500 ml tej
300 ml tejszín
100 gr cukor
1 vanília rúd
1/2 narancs héja
1 csillag ánizs
1 rúd fahéj
3 db cardamom 
6 tojás sárgája
50 ml Grand Marnier



  1. A tejet a tejszínnel egy kis lábasba öntöm. Hozzáadom a kikapart vaníliát, a rudat is beleteszem, narancshéjat, ánizst, kardamomot és a fahéjat. Alacsony lángon összemelegítem anélkül hogy felforrna. 
  2. Közben a tojások sárgáját a cukorral egy fém tálba teszem és összekeverem. A tejes keveréket leszűröm, a fűszereket kidobom. A meleg tejet folyamatos keverés mellett a tojások sárgájához adom. A tálat egy kisebb lábas fölé helyezem amibe előzőleg kevés vizet tettem (vízfürdő). A tál alja ne érjen bele a vízbe! Alacsony lángon melegíteni kezdem és a tojásos keveréket folyamatosan keverem egészen addig, amíg  selymes lesz és kissé sűrűbb. Ez kb 8-10 percet vehet igénybe. Közben vigyázok nehogy a tojások sárgája kicsapódjon, így folyton keverem. 
  3. Ha kész lehúzom a tűzről és hozzákeverem a Grand Marnier-t. Hagyom szobahőmérsékletűre hűlni majd tiszta üvegbe töltöm. Legalább 2 órára, még jobb ha egész éjszakára behűtöm. Hidegen poharakba töltöm és narancshéjjal, őrölt szerecsendióval, esetleg menta levéllel díszítem. 

2013. november 4., hétfő

EGYSZERŰ KÓKUSZ KOCKA


Már elég régen írtam az utolsó bejegyzésemet, hiszen mostanában sok dolgot próbálok egyszerre csinálni. Az már csak hab a tortán, hogy közben költözünk is. A házkeresés itt sem egyszerű, főleg ha az ember több szempont alapján válogat. Nekem legfontosabb egy közeli, nagyon jó  iskola, a második legfontosabb pedig a meleg ház. Ez a kettő ritkán párosul, sajnos....
És mindezek közben még a Kiddies Kitchen Karácsonyi száma is gőzerővel készül. De kattintani mindig marad időm, vagy legalábbis kisajtolok néhány percet arra, hogy még a legegyszerűbb ételeket is megörökítsem. Például ezt.
De új kreációkra gyakorlatilag alig marad időm, folyton a gyerekeknek próbálok újítani, több zöldséget csempészni kedvenc ételeikbe. Sikerrel!!! De ezt a gyerekkori kedvencemet, amit annak idején Anyukámmal és Nővéremmel Karácsony tájékán sütöttünk, ezt elhoztam ide is. Valahogy akkor sosem volt meg a tökéletes recept, időnként improvizáltunk. De folyton elfogyott.
Mióta magamnak sütöm, azóta mindig ezt a receptet követem. Forrása andi1976 weboldal, ahol rengeteg egyéb édességet is találtok. 


Hozzávalók:


egy  23x35 cm-es tepsihez

a tésztához: 

40 dkg liszt
 1 cs. sütőpor
 8 dkg vaj 
 30 dkg kristálycukor
 1 cs. vaníliás cukor
 2 tojás
 3 evőkanál híg méz
 2 dl tej

a mázhoz: 

25 dkg puha vaj
25 dkg porcukor
3 evőkanál kakaópor
8 evőkanál tej
1/2 dl rum

továbbá:
15 - 20 dkg kókuszreszelék


  1.  A tepsit kibélelem sütőpapírral, a sütőt előmelegítem 180 C°-ra.
  2. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a tojásokat. Simára keverem, majd jöhet hozzá a méz is. 
  3. A lisztet a sütőporral egy tálban elkeverem majd óvatosan beleforgatom a vajas masszába. Végül a tejjel lazítom a tésztát. Nem szabad túlkeverni, mert könnyen gumiszerű lesz. Inkább maradjon néhány lisztszemcse, sütés közben szépen kisimul.
  4. A masszát a tepsibe öntöm és 25-30 percig, illetve tűpróbáig sütöm. Ezután hagyom kihűlni, majd kockákra vágom.
  5. Közben elkészítem a mázat: az összes hozzávalót (kivéve a rumot)  egy kis lábasba teszem és alacsony lángon összemelegítem. Ha kész lehúzom, és belekeverem a rumot.
  6. A kihűlt piskótát villával belemártom a mázba majd kókuszreszelékbe forgatom. Én a tejes máz miatt hűtőben tárolom.



2013. október 11., péntek

VIRTUÁLIS BABAKÖSZÖNTŐ: CSOKIS-SÜTŐTÖKÖS MÁRVÁNYOS KUGLÓF




"Nincsen a gyermeknek olyan erős vára,
mint mikor az anyja őt karjaiba zárja.
Nincsen őrzőbb angyal az édesanyánál,
éberebb csillag sincs szeme sugaránál.
Nincs is annyi áldás amennyi sok lenne,
amennyit az anya meg ne érdemelne."



A Virtuális Babaköszöntő, angolul „baby shower“ főleg Amerikában létező néhány éves hagyomány. Általában családi vagy baráti körben rendezik meg, egy születendő vagy már megszületett gyermek köszöntésére. Családonként változó, hogy a gyermek születése előtt nagy hassal, pocakosan ünneplik meg a kisgyermek érkezését, vagy a megszületés után. Az azonban minden családnál egyforma, hogy az ünnepséget egybekötik finom ételek, sütemények, italok elfogyasztásával. A hagyomány nem teljesen ismeretlen nálunk, Magyarországon sem, hiszen évtizedekkel ezelőtt még létezett az a bizonyos „komatál“, amit a leendő Keresztszülők vittek az újdonsült Édesanyának. A komatálban erőt, egészséget adó ételek lapultak, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az Anyuka tejtermelése fokozódjon, és a kisbaba minél több tejet  kapjon, minél gyorsabban fejlődjön. A komatál tartalmát mindig az ajándékozók kóstolták meg először, jelezve hogy semmi ártalmas nem került bele. Másrészt ezzel is tehermentesítették az Anyukát, hiszen egy csecsemő mellett a mindennapi főzés bizony embert próbáló feladat, különösen ha a kisbabának van már esetleg egy-két nagyobb testvére…


A virtuális babaköszöntő során idén februárban 4 kismamának kedveskedtünk. Most őszzel újabb három nagyszerű, kreatív gasztrobloggert és gyermekeiket köszönthetjük. Erikának, a Dublin felett az Ég (http://dublinfelettazeg.blogspot.co.uk/szerzőjének pár hete született meg második kislánya. Katuci,  a Katucikonyha blog ( http://katucikonyha.blogspot.co.uk/) szerzője pár hónapos csöppsége mellett fáradhatatlanul ajándékoz meg minket   fantasztikus édességeivel. És Zita, a  Zizi Kalandjai blog írója (http://www.zizikalandjai.com/) , a húsmentes valamint a vegán étkezés elkötelezett híve és konyhai nagymestere. Mivel mindannyian már hosszú ideje jobbnál jobb receptekkel lepik meg az olvasóikat, arra gondoltunk néhányan, ezúttal virtuálisan elindulunk hozzájuk, hogy gratuláljunk és jó egészséget kívánjunk a babáknak is és a mamáknak is.



Résztvevő bloggerek:

Ami Citromos joghurtos tészta padlizsánnal Frau Paprika Édesburgonya-fehérrépa leves szezámos golyókkal Kriszta Citromos-bazsalikomos cukkinifőzelék
és jómagam. 


De nem indulunk üres kézzel, komatálunkat megraktuk…És hogy mivel? A blogokon megtaláljátok….

Én ezúttal egy olyan édességet választottam, aminek egyik alkotóeleme az most éppen elárasztja  a piacokat, vagyis a sütőtök. A sütőtök ráadásul a kisbabáknak is az egyik első szilárd tápláléka, amely 6 hónapos kortól adható, így a megsült sütőtök pépesítve lehet a baba étele, míg a maradékból elkészülhet ez a kuglóf. A csokis részhez a csokoládét pedig ezúttal nem vörösborban, hanem tejben oldottam fel. De az előbbit meleg szívvel ajánlom kipróbálásra!!!



Hozzávalók egy kuglóf formához:

a sütőtökös tésztához:

100 gr puha vaj
150 gr sütőtök püré
150 gr cukor
2 tojás
150 gr liszt
1 tk sütőpor
1 púpos teáskanál őrölt fahéj
1 tk őrölt szegfűszeg
2 csepp vanília paszta

a csokis tésztához:

100 gr puha vaj
50 ml portói (jelen esetben inkább tejszín)
75 gr darabolt étcsokoládé
150 gr lágy barna cukor
100 gr liszt
2 tojás
1 tk sütőpor

a csokimázhoz:
8 dkg étcsokoládé
2 ek tejszín
1 ek porcukor




  1. A sütőtökös tésztát állítom össze először. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a tojást, vaníliát, sütőtök pürét. A lisztet a fűszerekkel, sütőporral egy tálban elkeverem. Hozzáadom a lisztes elegyet a vajas masszához és óvatosan simára keverem. Vigyázat, könnyen túlkeverhető és a tészta lapos lesz.
  2. A sütőt előmelegítem 180 fokra. A kuglóf formát kivajazom, kilisztezem.
  3. A csokis tésztához a csokoládét a vörösborral összemelegítem. 
  4. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a tojást és a lehűlt, megolvadt csokoládét. A lisztet a sütőporral egy másik tálban összevegyítem, majd lazán a csokis masszához keverem.
  5. A tésztát kanalanként teszem a kuglóf formába. Felváltva egy kanál sárga tésztát egy kanál csokis követ. Ha a forma alja megtelt, jöhet a második emelet ellentétes színekkel. Ha elfogyott a tészta a kanalat a tészta közepén végighúzom, ettől lesz márványos.
  6. A forró sütőben 35-45 perc alatt, illetve tűpróbáig sütöm.
  7. A formában hagyom kihűlni, közben elkészítem a a csokimázt.
  8. Egy üvegtálban a csokimáz hozzávalóit mikróban, alacsony fokozaton összemelegítem. Közben többször ellenőrzöm és megkeverem, így nem fog megégni.
  9. A mázt a kihűlt kuglófra kenem és langyosan tálalom. 








2013. szeptember 22., vasárnap

KÖRTÉS-CSOKIS "KENYÉRPUDING"


A kenyérpuding csak nevében hasonlít a nálunk ismert pudinghoz, valójában semmi egyéb hasonlóságot nem mutat. A britek szeretnek mindennek puding nevet adni (Yorkshire puding, Christmas puding, stb) de valójában ez csak a legjobb módja annak, hogyan lehet a két-három napos kenyeret vagy kalácsot egy desszert formájában felhasználni. A körte-csoki páros mindig nyerő, de ha éppen almából szeretnénk, válasszunk hozzá karamell öntetet. Az is nyerő lesz!

A recept igazi őszi, gyors finomság, amelynek angol változatát megtaláljátok ezúttal az  EastokEurope honlapján.



Hozzávalók egy kb 1,5 literes sütésálló edényhez:

4 személyre

8 szelet toast kenyér vagy kalács
2 tojás
400 ml tej
3 evőkanál folyékony méz (ha kenyérből készül kalás helyett valószínűleg több szükséges)
1 vaníliarúd kikapart belseje vagy vanília paszta
100 gr mazsola
100 ml foróó víz
1 evőkanál narancs likőr (Cointreau)
2 körte
kevés sótlan vaj vagy kókuszolaj a szeletek kenéséhez

a csokiszószhoz:

2 evőkanál cukrozatlan kakaó por
1 evőkanál lágy barna cukor (vagy ízlés szerint)
1 teáskanál sótlan vaj
150 ml tej
esetleg egy csipet tonka bab lereszelve



  1. A mazsolát egy tálba teszem, leöntöm a forró vízzel, hozzáadom a likőrt és kb 10 percre félreteszem. 
  2.  Közben a körtéket megmosom, negyedekbe vágom, magjukat eltávolítom. Vékonyra feszeletelem.
  3.  A sütőt előmelegítem 190 fokra. A sütőtálat kivajazom. 
  4.  A kenyér széleit levágom, ha kalácsot használok annak nem szükséges. Veszek két szeletet, egyiket megvajazom, ráfektetek néhány körteszeletet, majd befedem a másik szelet kenyérrel. Átlósan felvágom, így 4 háromszöget kapok. A háromszögeket a sütőtál alján szépen elrendezem. 
  5.  A maradék szeletekkel hasonlóan járok el. 
  6.  A mazsolákat leszűröm majd a szemeket egyenletesen a kenyér tetejére szórom. 
  7. A tejet tálba öntöm. Hozzáadom a tojást, vaníliát és a mézet. Habverővel simára keverem. 
  8. Ráöntöm a kenyérre és kb 5-10 percig hagyom állni, hogy a kenyér a folyadékot beszívja. Közben 1-1,5 liter vizet vízforralóban forralok. A sütőedényt egy mély tepsibe helyezem, köré öntök annyi forró vizet, hogy az edény falának feléig érjen. 
  9. Kb. 15-20 percig sütöm, vagy amíg piros ropogós lesz a teteje. 
  10. Elkészítem a csokiöntetet: az összes hozzávalót egy kis lábasba teszem majd alacsony hőmérsékleten összemelegítem. Habverővel simára keverem, a pudinggal melegen tálalom.



2013. szeptember 17., kedd

SEGÍTSÜTI 2013 ŐSZ: GYÖMBÉR TORTA



Majdnem 3 éve annak, hogy elkezdtem blogot írni. Akkor két dolgot szerettem volna a blogolással elérni: az egyik már teljesült, a másik pedig éppen most válik valóra, amikor része lehetek annak a jótékonysági céllal létrejött kezdeményezésnek, hogy a Segítsüti keretein belül süthetek egy süteményt, ami a legtöbbet licitáló tulajdonába kerülhet. Óriási megtiszteltetés ez számomra!

A Segítsüti idén kilencedik alkalommal indul útjára, 30 gasztroblogger szülő felajánlásával szeptember 17.-étől egészen 20.-áig, 16 óráig lehet licitálni. A bloggerek által felajánlott sütikre magánszemélyként is, illetve cégként is itt lehet licitálni. A befolyt összeg ezúttal a Magyar Rett Szindróma Alapítványt támogatja. A Rett-szindróma a központi idegrendszert érintő fejlődési rendellenesség, amely kizárólag lányoknál fordul elő. Magyarországon körülbelül 70-80 diagnosztizált esetről tudnak, ettől a számuk magasabb lehet. Az érintett családokat a Magyar Rett Szindróma Alapítvány fogja össze és támogatja.

Mivel évekig dolgoztam a gyógyszeriparban, és sokszor megtapasztaltam, hogy egy-egy krónikus betegség mennyire komoly anyagi és lelki terhet jelent nem csak a beteg, de a családja számára is, nagyon boldog vagyok, hogy segíthetek az arra rászorulóknak.  Éppen ezért egyáltalán nem szerettem volna egy egyszerű, könnyen reprodukálható hétköznapi sütivel készülni. Mindenképpen szerettem volna valami olyat sütni, ami jellemzően nagyon helyi, nagyon brit, mind alapanyagát, mind pedig ízvilágát tekintve. Így esett a választásom erre a Gyömbértortára, aminek a különlegességét nem csak a tésztájába reszelt friss gyömbér, hanem az apróra vágott szirupban eltett gyömbér és a kandírozott gyömbér együttesen adja. A lapokat meglocsoltam kevés gyömbérsziruppal, krémje pedig egy egyszerű citromos-krémsajtos krém, ami még jobban kiemeli a gyömbér frissességét.



A torta átmérője 18 cm, ami nem postázható! Átvétele decemberben, Karácsony tájékán lehetséges, Budapesten és vonzáskörzetében. (Borsod megye is megbeszélés tárgyát képezi!) A torta mellé felajánlok továbbá még egy üveg szirupban eltett gyömbért, ami nagyon különleges dolog és érdemes megkóstolni. Egy kis ízelítő belőle....


Gyömbér rajongóknak a kóstolás kötelező! A továbbiakban pedig a képek beszéljenek helyettem.





2013. szeptember 15., vasárnap

CSICSERIBORSÓ, GOMBA ÉS BROKKOLI CURRY

Először is azzal kezdem, amit a konyhában járatos háziasszonyok sem tudnak mindig és sokáig nekem is gondot okozott -kivéve ha beleásták már magukat a keleti-indiai gasztronómiába-, hogy a curry általánosságban a világon sokkal inkább egy egytálétel nevét jelzi, mintsem a fűszerét. A keveredés abból adódik, hogy az Indiában honos fűszernövény, a curry levél a fő alkotóeleme a szaftos, általában vegetariánus keleti ételeknek. A nálunk curry néven ismert fűszer pedig Indiában egyáltalán nem létezik. Több fűszer keverékéből áll, sárga színét a kurkuma adja, curry levelet pedig egyáltalán nem tartalmaz. A keveréket az Indiából hazatérő britek fejlesztették ki, hogy megpróbálják utánozni az indiai ízhatást.... Vagyis ismét igaz az, hogy ezek az angol megkavarták a dolgokat és feje tetejére állítottak ezt-azt....

Jó hír viszont az, hogy ennek a curry nevű keveréknek köszönhetően otthon is bárki előállíthatja. Már csak citromnádat, chillit és kevés curry levelet kell hozzá vadászni....
A zöldségek szabadon variálhatóak, kinek mi van éppen a hűtőjében illetve szezonálisan mihez lehet hozzájutni. Csak a képzelet szab határt!



Itt gyorsan meg is említem, hogy ebben a receptben lila, bimbós brokkolit használtam, ami odahaza azt hiszem egyáltalán nem ismert. Sajnos! Pedig gyönyörű, ízes és nagyon különleges  mind a textúrája, mind pedig a színe. Az pedig csak a hab a tortán, hogy még a kis levelei is nagyon finomak....





Hozzávalók:

4 személyre

3 salotta
3 gerezd fokhagyma
kevés olaj
hüvelykujjnyi friss gyömbér
2 konzerv, vízben eltett csicseriborsó (800 gr)
15 dkg friss gomba
kb 20 dkg brokkoli
1 konzerv hámozott, aprított paradicsomkonzerv (400 gr) 
1 konzerv kókusztej (400 ml)
1 teáskanál őrölt római kömény
1 teáskanál kurkuma
szárított curry levél
1 citromnád
1 chilli
1 teáskanál őrölt koriander

1 lime és kevés friss koriander levél a tálaláshoz


  1. A curryt olyan edényben készítem mindig, amelybe a végén mind belefér, vagyis rögtön az elején egy nagy méretű nyeles serpenyőt vagy egyéb fedővel rendelkező edényt veszek elő. Kevés olajat hevítek benne, majd hozzáadom az apróra vágott hagymát.
  2. Ha már megpuhult, jöhet hozzá a zúzott fokhagyma. Megkeverem, félrehúzom és belekeverem a fűszereket: a reszelt friss gyömbért, római köményt, kurkumát, chilit, koriandert majd visszeteszem a tűzre és átforrósítom. (ha nem szeretnék nagyon erős curryt főzni, a chilli paprika magját előzőleg eltávolítom és csak a piros húsát használom.) 
  3. Hozzáadom a csicseriborsót a levével együtt. Ha nem konzerv borsót használok alaplével öntöm fel majd fedő alatt puhára főzöm. A konzerv borsó estében ez 10-15 perc. Hozzáteszem a citromnádat is, amit előzőleg hosszában félbevágok valamint a megmosott gombát.
  4. Ezután jöhet a paradicsom. Ezzel is kb 10 percig főzöm, közben megsózom. 
  5. A kókusztejet egy tálba öntöm, majd habverővel csomómentesre keverem. Kevés forró levet adok hozzá a paradicsomos curryból, simára keverem. Közben a curryt leveszem a tűzről majd állandó keverés mellett nagyon lassan adom hozzá a kókusztejet a paradicsomos curryhoz. Ezzel a hőkiegyenlítéssel próbálom elkerülni, hogy a végén a kóksuztej csomós legyen.
  6. Ezután adom hozzá a rózsákra szedett brokkolit és már csak nagyon alacsony lángon főzöm addig, amíg a brokkoli megpuhul de még nem esik szét. Ekkor  leveszem a tűzről. 
  7. A citromnádat kiveszem és eldobom. Melegen Naan kenyérrel tálalom, tetejét friss koriander levéllel díszítem és lime levét facsarom rá. Ízlés szerint natúr joghurtot is kínálhatunk mellé. 


2013. szeptember 5., csütörtök

SÜTŐBEN SÜLT CAMEMBERT MÉZES FÜGÉVEL


Ha jól emlékszem, kb bő 7 hetet töltöttünk Magyarországon, az iskolai szünet teljes idejét. Érdekes volt hazatérni és hiába tűnt soknak a 7 hét első ránézésre, nagyjából minden egyes percét kitölttük. A fiúk nem unatkoztak egy percig sem, nekem pedig jólesett, hogy végre meleg van! Talán időnként túl meleg, de ezért már tényleg nem panszkodom. 
Azért sokkal inkább, hogy úgy tűnt egyre több a rosszkedvű, ideges ember. Oké-oké, értem én hogy miért, nem is kell magyarázni! De elmesélek egy történetet, ami szerencsére az utolsó napokban történt, így már nem volt sok időm ezen rágódni. A kisebbik fiam szemüveges lett, köszönhető egy tündéri, lenyűgözően kedves Doktornőnek, aki olyan alaposan vizsgálta meg az alig 3 éves gyerekemet az elutazás előtti utolsó héten, hogy mindenkinek csak ajánlani tudom! A szemüveg elkészítőjét már kevésbé.... a kedves Doktornő, ugyanis két helyet ajánlott gyerekszemüveg elkészítésére, az egyik a V E, amit mi már évekkel ezelőtt töröltünk, mert a panaszkönyvükbe többször beírtunk, a másik a Várfok Optika az első kerületben. Ez utóbbiról semmit nem udtam, így odamentem. Az optikus hölgy egy hozzáértő, ám a gyerekek nyelvén egyáltalán nem beszélő középkörú nő volt. Már azt is nehezen viselte, hogy a fiaim nem vigyázállásban töltötték el ott az időt, de a legdurvább csak ezután következett. Kifizettem a szemüvegért több tízezer forintot!!!, majd éppen az Erzsébet hídon hajtottam át, amikor megszólalt a telefonom benne az optikus hölggyel. Gyorsan hadarva beszámolt arról, hogy a vékonyított lencse árát elnézte, így 6000 Ft-tal kevesebbet fizettem. Én! Ok, kérdeztem akkor mi a teendő? Semmi, ha megyek a szemüvegért, fizessek még 6000 Ft-ot. A beszélgetés közben sem az elnézést, sem a ne haragudjon, az én hibám, vagy legyenszíves nem hagyta el a hölgy száját..... rendben, mit tehettem volna irány haza, ha elkészül a szemüveg ráfizetek. 
Pár nap múlva jött az SMS, gyermeke szemüvege elkészült. Hurrá! Mivel már nagyon időszűkében voltunk, megkértem a Mamát, hogy hozza el mivel Ő a közelben lakik. El is ment érte, kifizette a 6000 Ft-ot, számlát is kapott majd távozott. Erre szegény a buszmegállóig jutott, amikor az optikus hölgy utánarohant, majd közölte hogy rosszul számolt és a Mama fizessen még a szemüvegért! Szerencsére Mama karakán és talpraesett nő, így eszébe nem jutott, hogy 1. elővegye a pénztárcáját egy buszmegállóban, 2. számla nélkül fizessen a hölgynek, mert másodszor is sikerült nem jól számolnia. Így további megsarcolás nélkül Mama távozott a szemüveggel. 
Na most kérdem én, hogy rendben van ez így? Így kell bánni a vevőkkel különösen egy idős nővel, aki az unokája szemüvegét hozza el fizetés után? 
Tényleg kíváncsi vagyok a véleményetekre, lehet hogy nekem túl sok az a két év, amióta nem otthon élünk, de vajon miért csodálkozom én itt, ha egy-egy brit világlátott utazó ferde szemmel mérget, ha megemlítem magyar vagyok.... Például elmesélhetném, hogy kb 10 évvel ezelőtt hogyan rabolták ki az egyiptomi barátomat a Váci utcában fényes nappal.... 

Na de vissza ám a recepthez, ami a gyorsaság jegyében készült. Elkezdődött ugyanis az iskola, hurrá, mert úgy tűnik a fegyelemtől, rendtől 7 hét alatt simán el lehet szokni :-)
Érik a füge, minden piac tele van vele, de én most egyáltalán nem vágytam fügés édességre. Sokkal inkább valami édes-sós kombóra... Így jött a sült camembert mézes fügével. Hmmmm vagy nyammmm?



Hozzávalók:
2 személyre

250 gr francia camembert sajt (dobozos, a sima papíros nem jó!)
2 -2 ág friss rozmaring és kakukkfű

1 kiskanál sótlan vaj
2-3 friss füge
ízlés szerint méz

rozmaring, kaukkfű ág, bagett a díszítéshez


  1. Előmelegítem a sütőt 200 fokra. A sajtot kicsomagolom, majd visszahelyezem a dobozba. Éles késsel a tetejét több helyen megkarcolom.
  2. A rozmaringot, kakukkfüvet a száruk kivételével apróra vágom, majd a sajt tetjére szórom. Sütőlemezre teszem és kb 20 percig sütöm.
  3. Közben a vajat egy kis lábasban megmelegítem. 
  4. Hozzáadom a megmosott, negyedelt fügéket majd gyakran kevergetve addig főzöm, amíg a füge megpuhul de még tartja az alakját. Ekkor mézzel meglocsolom. Tálalásig melegen tartom.
  5. A megsült sajtot a meleg fügével, friss zöld fűszerrel és bagettel kínálom.





2013. augusztus 5., hétfő

OLASZ PIAC MAGYAR TURISTA SZEMMEL


A nyárban több jó dolog is van. Az egyik többek között az, hogy az emberek útra kelnek. Ki repülővel, ki autóval, valaki belföldön, mások külföldön de egy biztos: új helyeket és embereket ismerhetünk meg. Idén mi nyaralásunk helyszínéül Észak-Olaszország tengerpartját, Bibionet választottuk és úgy tűnt, nem mi voltunk ott az egyetlen magyarok. Akaratlanul is számos vendéglátóhelyen magyar szófoszlányokat hallottunk és a személyzet  jónéhány tagja is magyarnak bizonyult.

Nem tudom más hogyan nyaral, de nekem még egy tengerpart sem merül ki a tenger-szálloda-étterem háromszögében. Így már az első napokban nyilvánvaló lett, hogy meg kell látogatnom a helyi piacot egy fényképezőgéppel a kezemben, különben örökre bánni fogom.

Biztos vagyok benne, hogy az olvasók közül jártak már néhányan Bibione-ban, de most tegye fel a kezét, aki a piacra is ellátogatott! Ugye tudjátok, hogy minden kedden, fél nyolctól egészen kettőig a piactér megtelik helyi árusokkal, akik igazi olasz finomságokat kínálnak? Ha ez eddig kimaradt, íme néhány pillanatkép arról a bizonyos kedd reggelről….



Számomra a helyi piacokban az a legcsodálatosabb, hogy ha nem tudnám melyik országban is járok, már csak a kínálatból ki tudnám találni, melyik országra jellemző az adott felhozatal.  Ugyanúgy mint az olasz gasztronómiában, a sajtok, halak, szalámik, zöldségek, gyümölcsök felhozatala meglehetősen széles skálán mozgott, míg a tőkehúsok, tojás teljesen hiányoztak. Nem csoda, hiszen az olasz kánikula túltesz a saját, sokszor elviselhetetlennek tűnő meleg nyarunkon és  a pokoli melegben, nem feltétlenül húsétellel kell kényeztetnünk magunkat. Helyette egy frissen fogott hal, kagyló, vagy egy szezonális zöldségből készült tésztaétel esetleg rizottó sokkal barátibb választás lehet.

A piac hangulata igazi olasz varázslat. Hangos alkudozás, mosolygós arcok, kóstolásra csábítás. Aztán némi goromboság, amikor azt mondják nem szabad fotózni. Nem igazán értem miért ezért nem is vitatkozom, csak némán távolabb lépek. Pedig sajnálom. De szerencsére nem mindegyik eladó ilyen, sőt!




A halak felhozatala kifogástalan. Látszik, hogy friss, a kínálat gazdag, a tonhaltól, laposhaltól, kék kagylótól elkezdve a Szent-Jakab kagylóig minden frissen illatozik. Áruk kedvező, sokkal olcsóbb mint például Angliában. A magyar árakhoz értelmetlen viszonyítani, mert egy-két helyen kívűl friss kék kagylóhoz jutni, szerintem lehetelen. A friss, héjas kagyló ára 2,9 Euro/kg.




A halak belépője után megkezdődik a sajtpultok mustrálása. Azt hiszem, nem tudnék olyan olasz sajtot említeni, ami onnan hiányzott. Parmezán természetesen került a hűtőtáskába, de megkóstoltuk a burratát ami egészen kiváló volt. Kívűl feszesen kemény, szépen strukturált, míg belül lágyan, selymesen folyó.






Következett a sonka,  ami hajszálvékonyra való szeletelés után puhán, szellősen esett le a gépből a pultra, míg egy nagy halom sonkavárba épült.
A sonka mellé pedig kötelező társ a friss, házi, ropogós kenyér. Lehet az barna, félbarna, olajbogyós vagy hagymás, a kés alatt ropog a héja, míg a belseje olyan lukacsos, hogy szinte már hiányérzete támad a vásárlónak...




És a zöldségek, gyümölcsök. Mind frissen, roppanósan néztek velünk szembe. Ugye hazaviszel, megkóstolsz? Hát persze, ha nem is mindet, de néhányat kipróbáltunk. A nektarin, paradicsom, szőlő simán felveszi a versenyt a magyar rokonaival, de például a füge, az soha. Lehet, hogy a török füge is messze maga mögött hagyja az olaszt, mert ott még több a napsütés, és simogatóbb a levegő, de hogy a hazai nem igazi vetélytárs, az biztos. Az olasz füge sötét, ragacsos, édes mint a zsirup, és már ránézésre függőséget okoz….





És amikor az ember lánya erős tréningnek vetette alá a nyelve minden egyes részét és beleszédült az ízkavalkádba, feltűnnek az egyéb konyhai kincsek, mint az olajbogyóval díszített tányérok, vagy a pizza feliratú kínáló tálak.



De hogy ne legyen ilyen egyszerű elszabadulni még félig megrakott pénztárcával, érdemes megcsodálni a muranói üvegből készült csecse-becséket.


Ne kérdezzétek, hogy igazi, vagy kínai remek utánzat, legjobb lesz ha Ti magatok jártok utána! Minden kedden reggl fél 8-tól Market Platz, Bibione.

És hoztam még pár képet a lagúnákban való hajózásról. 3 órás program, leginkább a madarakat lehet megfigyelni a part menti nádasokban, így ha valaki felkészülten érkezik hoz magával távcsövet. A táj szépsége igazán magával ragadó még a 40 fokos hőségben is.