2011. június 22., szerda

RICOTTAKRÉM MÁLNÁVAL


Hurrá, elkezdődött a málna szezon!  Eddig csak hárman versengtünk érte, idén már kicsi B is próbált hozzájutni. De szőrös anyai szívem, és nem utolsó sorban az apró magvas gyümölcsök tiltó listája csecsemőkorban, nem engedte meg neki a kóstolást. Maradt neki a csupasz nokedli. ...

Hozzávalók 4 személy részére:

500 gr ricotta
250 gr görög joghurt
10 dkg méz
(esetleg plusz 1-2 evőkanál porcukor)
1 vaníliarúd kikapart belseje
1 citrom reszelt héja és leve


6 db teljes kiőrlésű natúr Győri keksz


20 dkg málna
1,5 evőkanál porcukor
facsarásnyi citromlé






A ricottát egy tálba teszem, és a többi hozzávalóval habosra keverem. Ha a méztől nem elég édes valakinek, tegyen bele porcukrot. A több mézet nem javasolom, mert könnyen túl folyóssá válhat a krém. Poharakba kanalazom, majd behűtöm. Tálalás előtt a tetejét megszórom mozsárban összetört keksszel. A málnaszemeket óvatosan összeforgatom a cukorral, citromlével. A morzsára halmozom, és hidegen tálalom.

2011. június 20., hétfő

FEKETE KAGYLÓ FOKHAGYMÁS-FEHÉRBOROS MÁRTÁSBAN


Tudom, sokan azt gondolják a kagyló elkészítése valamilyen rettenetes nagy manőver a konyhában, és biztosan neki sem látnak. De mindenki bízzon magában, mert a világ nem csak bonyolult dolgokból áll. Íme rögtön egy kivétel! Ha már a kagyló a hűtőnkben várakozik 15 perc alatt vacsorát készíthetünk belőle.
Egy pár dologra azért illik figyelni: a kagyló mindig a lehető legfrissebb legyen! Ha nem konyhakész, pasztörizált kagylót vásárolunk (mint jelen esetben én), még a vásárlás napján főzzük meg. A nyers kagyló elfogyasztása Hepatitis A vírus fertőzést rejt magában. Tárolni nem szabad az elkészített kagylót sem.  Amelyik kagyló nyitva van indulásnál, azt dobjuk ki. Amelyik a főzés végére nem nyílik ki, azt is dobhatjuk a kukába. A kagylókat mindig folyó víz alatt kefével mossuk tisztára, a kis szőrök, amik a felületén tapadnak, lehetőleg a tisztítás végére tűnjenek el.

Mivel a Coraban június 29-ig Andalúz hetek vannak, így akciósan lehet kagylót beszerezni. Ezek pasztőrözött példányok, félig nyitottak, és kevesebbet kell tisztítani, kevesebbet is kell főzni. Próbálják ki bátran!
Elkészítésére számos változat létezik: én most egy belvárosi belga étteremben nagy kedvencemmé vált fokhagymás-fehérborosat főztem meg.


Hozzávalók:

1 kg fekete kagyló
2 dl száraz fehérbor
1 nagy csokor petrezselyem (keveset a tálaláshoz félreteszek)
2 mogyoróhagyma vagy 1 csokor újhagyma
3 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
2,5 dl tejszín
ízlés szerint só


a tálaláshoz friss bagett vagy fehér kenyér


Először is alaposan megtisztítom a kagylókat. Ha kész, előveszek egy magas falú lábast. Beleteszem a vajat, a vajon az apróra vágott hagymát megdinsztelem. Ha félig kész, mehet bele a reszelt fokhagyma. Ha mg szép fehér benne mindkét hagyma lehúzom a tűzről. Beleteszem a kagylókat, majd leöntöm a borral, tejszínnel, rászórom a durvára vágott petrezselymet. Megkeverem. Visszateszem a tűzre, lefedem, majd forrástól számított 5 percen belül leveszem. Ha nem volt konyhakész a kagyló, 6-8 percig hagyom főni.A kagylókat tányérra szedem, és kinyitom. Megkóstolom a szószt. Ha nem elég sós, megsózom, majd leöntöm vele a kagylókat. Melegen tálalom, frissen vágott petrezselyemmel megszórom.

2011. június 16., csütörtök

CSOKIS MEGGYES KOSÁRKA


Még mindig tombol a meegyszezon -szerencsére-, így aki lemaradt a bon-bon meggy fagyiról, bátran kipróbálhatja ezt helyette. Nem kell hozzá fagyigép, egyik nap elkészíthető a kosárka, másnap megtölthető a krémmel, és nem utolsó sorban mutatós is, nem csak finom.

Hozzávalók 20-22 db kosárka formához:

a tésztához:
15 dkg liszt
10 dkg vaj
11 dkg porcukor
10 dkg darált mogyoró
1 evőkanál kakaó
1-2 evőkanál hideg tej


a sütéshez lencse vagy bab


a krémhez:
25 dkg mascarpone
15 dkg étcsokoládé
kb 0,5 dl tejszín
2-3 dkg méz
15 dkg magozott meggy
kb 1 dl rum
néhány szem meggy a díszítéshez




A tészta hozzávalóiból kézzel vagy géppel puha tésztát gyúrunk. A tejet apránként adjuk hozzá, nehogy túl puhává váljon. A kész tésztát folpackba csomagolva egy éjszakán át hűtőben pihentetjük. Másnap lisztezett deszkára helyezzük, kicsit hagyjuk melegedni  majd 2-3 mm vastagra kinyújtjuk. Egy nagy méretű pogácsa vagy egyéb kerek formával köröket szaggatunk, és ezzel kibéleljük a formákat. Ezután kis méretű korongokat vágunk sütőpapírból és a kosárkák aljára helyezzük. Erre jöhet néhány szem bab vagy lencse nehezékként. Így sütés közben a tészta alja nem fog felpúposodni, így marad hely a krémnek. 170 fokos sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük. Ha kihűlt, kivesszük a sütőpapírt és a lencsét vagy babot, és teljesen hidegen próbáljuk a formából kiszedni a megsült tésztát. A széleit egy kicsit asztallaphoz vagy vágódeszkához ütögetjük, és magától kiesik. Fontos, hogy ne melegen próbálkozzunk ezzel, mert beleszakadhat.

A meggyet jó előre rumba áztatjuk.A krémhez a csokit a tejszínnel alacsony hőfokon mikróban vagy gőz felett felolvasztjuk. Lényeg hogy ne égjen meg a csoki! A mascarponet elkeverjük a mézzel, a langyosra hűlt csokival, majd beletesszük a leszűrt rumos meggyet. A krémet ezután hűtőben tartjuk, és amikor elég kemény lett habzsákba töltjük, vagy egyszerűen kanállal megtöltjük a kosárkákat. Minden kosárka tetejére egy fél szem meggyet helyezünk.

2011. június 14., kedd

KAKUKKFŰ FAGYI CSERSZNYEKOMPÓTTAL


Elsőre meredeknek tűnhet sok mindenkinek, de higgyék el, nagyon finom! Ha vendégeknek készítenek valami nem mindennapit, és egyben különlegeset, bátran ajánlom ezt a fagyit. De akkor is, ha magukat szeretnék megjutalmazni egy nehéz, munkás hét után.



A mellé társított cseresznyének azonban komoly története van: Dezső bácsi az utcánkban, aki körülbelül 70 éves már egy hete mindennap elmondta: 
"Jöjjön szedni cseresznyét a fiúknak!Rengeteg van a fánkon." Ok, feleltem, majd megbeszéltük a péntek délutánt. Előző nap közölte, "de a fiút ne hozza, mert a barátnőm nem engedi be a kertbe. Azt mondja, "garázdálkodik"! Jézusom, gondoltam magamban, ez aztán gyerekbarát paradicsom. Nos sebaj, jött a péntek, a  Férjem hazaért, vettem a nagy, átlátszó vödrömet, és elindultam fiúk nélkül cseresznyét legelni. Becsengettem, mire Dezső bácsi kidugta a fejét:
- Nekem most nem nagyon jó, éppen mosógépet szerelek.
-Jöjjek vissza később, Dezső bácsi? 
- Nem, nem, jöjjön csak be, ott jobbra hátul találja a fát, szedjen nyugodtan. 
Rendben, gondoltam magamban, majd megközelítettem a fát. Kezdtem az aljáról amit elértem könnyedén, majd naívan azt gondoltam úgy fél óra után, talán kijönnek, és megkérdezik kell-e létra. Én körbenéztem a kertben, de létra, az sehol nem volt. Mivel halotti csend uralkodott a házban, így nem mertem a mosógép szerelés szent óráit megsérteni. Elnéztem a fát, a vödrömben a két kis sor cseresznyét. Így menjek haza, a vödör alján lévő maroknyi cserivel? Kinevetnek a fiúk is és az utca is. Azt már nem! Nagy levegőt vettem, és felmásztam a fára. A vödrömet persze lent hagytam, mert kampót sem kaptam és nem is láttam a közelemben. Visszaugrottam a vödörért és kigondoltam, hogy mehetnék vödröstül újra fel. Kigondoltam, megcsináltam. Szedtem-szedtem, telefont persze vittem a zsebemben, ha fel kellene hívni a Férjemet, hogy leszakadt alattam az ág, vagy darabokra törtem, vagy egyszerűen nem tudok lemászni. Ilyen kalandok szerencsére nem értek, így amikor már nem tudtam feljebb menni, lemásztam. A vödröm viszont háromnegyedig megtelt! Szuper vagyok, gondoltam. Félve becsengettem, elköszönni, megköszönni. 

-Köszönöm Dezső bácsi, ennyit sikerült szednem. Felmásztam érte a fára!-jelentettem büszkén.
-Miért, vidéki lány, nem? Tud fára mászni!- mondta hűvösen. 
Egy létra azért segítség lett volna, vagy mondhatta volna, hogy hozzak magammal- gondoltam magamban, majd hazasétáltam.
 Így teljesedett be a népmesei monda: adott is cseresznyét meg nem is. Szedhettem is, meg nem is. 


A cseresznyéből másnap egyébként süti is készült, és amikor már éppen az utolsó szeleteket vágtam fel, megkérdeztem a Férjemet.
-Szerinted vigyek egy szeletet Dezső bácsinak?
Ő gondolkodott egy keveset, majd rávágta.
-Csak akkor, ha felakasztjuk neki a cseresznyefára. Biztosan Ő is tud fára mászni!


Hozzávalók:

Kakukkfű fagyi:

250 ml tej
250 ml tejszín
10 dkg cukor
2 tojás sárgája
15 gr kakukkfű

Cseresznyekompóthoz:

50-60 dkg cseresznye
1-2 evőkanál méz vagy cukor ízlés szerint
néhány csepp balzsamecet

A tejet, tejszínt, 2-3 centis darabokra vágott kakukkfüvet felmelegítem egy lábosban. A tojássárgákat a cukorral egy tálban habosra keverem. A langyosra hűlt tejes keveréket apránként hozzáadom, közben keverem. Lábasban alacsony hőfokon visszateszem melegedni, és folyton keverem, nehogy rántotta legyen. Akkor jó ha a fakanálon az ujjammal húzott csík nem folyik össze. Ezután szobahőmérsékletűre hűtöm, a kakukkfüvet még mindig benne hagyva. Csak azután szűröm le, és öntöm fagyigépbe. Ha nincs, mehet is a fagyasztóba. 
A kompóthoz a cseresznyét kimagozom, félbevágom. A mézzel vagy cukorral összeforralom. Addig forralom, míg szirupossá kezd válni. Ekkor lehúzom, és hozzáadom a balzsamecetet. Lehűtve kínálom a fagyi mellé.



CSAK AZÉRT, MERT SZÉP!



A minap grillzöldség készült nálunk. Aki már fotózott valaha életében, az tudja, hogy nem lehet mindent szépen megörökíteni. A grillzöldség pedig tipikus példa erre. Nyersen így nézett ki, mint a képeken, de megsütve a szépség elveszett és csak a finomság maradt. Azt pedig nehéz archiválni, ugye? Így íme a képek gyönyörködés céljára....

ÉDESBURGONYA FELFÚJT FÜSTÖLT LAZACCAL



A Pünkösdi hétvége a vendégség jegyében telt. A nővéremék érkeztek két gyerekkel, így adott volt a lehetőség, hogy élesben teszteljek rajtuk két dolgot is. Ezek közül az egyik az édesburgonya felfújtkám volt, füstölt lazaccal. Már előre tudtam, hogy ennél megosztóbb ételt nehéz elképzelni: édes, és sós, ráadásul füstöl hal íz egyvelege. Mivel a kombináció klasszikusnak mondható, így nem riadtam meg a feladattól. Édesburgi felfújt remek lett, ráhalmoztam egy-két szelet lazacot, és alig vártam, hogy a vendégek, akik egy kicsit fagyizni indultak hazatérjenek, és villájukat a tányéron lévő szépsége szúrják. Első a Férjem volt: sokáig kóstolgatta, forgatta, majd megszólalt: "Nem olyan rossz, mint ahogy látszik!" Hű, kivert a víz. Hogy lehet ez? Majd kicsit elemezte, megkóstolta külön-külön a kettőt és azt mondta, rendben van. Következő próbababa a nővérem volt: "Nos, milyen?" " Nagyon finom, szeretem a merész ízeket!" -mosolygott. Kezdtem jobban lenni. Már csak egy volt hátra, a Sógorom.Ő viszont teli gyomorral ért haza. Könyörögtem neki, legalább egy falatot egyen. Kívánságomat hősiesen teljesítette, így nála is piros pontot értem el. Már csak én voltam hátra: nekem nem volt egyértelmű a siker, de mivel a négyből ketten további esélyt szavaztak neki, így ide is felkerül a mű.

Mivel valóban karakteres ízek párosodnak a költeményben, mindenképpen csak az újra nyitottak próbálják ki. Aki eddig is marhapörköltön nevelkedett, nem hiszem hogy ezután erre váltana. Így aki mer merész lenni, az tud édeset sóssal enni!



Hozzávalók 4 személy részére:

4 szelet füstölt lazac
2 db nagyobb méretű édesburgonya
1 tojás
2 evőkanál keményítő
1 cm-es friss gyömbérdarab lereszelve



a formák kikenéséhez vaj, zsemlemorzsa
díszítéshez kapor


Az édesburgonyát meghámozom, kevés sós vízben kockára vágva felteszem főni. Ha megpuhult leszűröm, alaposan lecsepegtetem.Még melegen villával összetöröm, és ezután teljesen kihűtöm. A sütőt előmelegítem 180 fokra, légkeveréssel. Az összetört burgonyát elkeverem a tojással, keményítővel, sóval ízlés szerint, és a reszelt gyömbérrel. Majd a vajjal kikent, morzsával kiszórt felfújt formákba halmozom. 40 percig sütöm. Ha langyosra hűlt tányérokra szedem óvatosan, és a tetejére egy-egy szelet lazacot helyezek, kaporral díszítem.

2011. június 10., péntek

PARTY FALATOK




Ez az elnevezés igen elegáns lett, közben pedig csak arról volt szó, hogy a fülledt nyár eleji melegben sem én, sem a gyerekek nem kívánták a meleg ételt. És megmondom őszintén örültem is neki, hogy ma szendvicseket készíthetek, mert a kicsi B-t próbálom napról napra bevonni a saját ételeink elfogyasztásába, és amit lehetett, azt ki is próbált. Jelentem büszkén, minden ízlett neki!
Háromféle szendvicskrémet készítettem: egy ricottás- aszalt paradicsomosat. Érdemes jó minőségű aszalt paradicsomot választani, én egy ALDI-ban vásárolttal próbálkoztam. A kecskesajtkrémeshez válasszanak natúr kesudiót, vagy bármilyen más natúr magot, pl. mandulát. A spárgásat pedig egyszerűen fehér, friss spárgából érdemes elkészíteni.




Hozzávalók 6-8 személy részére:

2 nagy vagy 3 kicsi bagett

A ricottás-aszalt paradicsomos krémhez:


25 dkg ricotta
5 dkg szárított paradicsom
1/2 szál újhagyma

néhány levél kakukkfű




A szárított paradicsomot az olajból kivéve lecsöpögtetjük és apróra vágjuk. A ricottához hozzákeverjük és az apróra vágott hagymával, sóval, aprított kakukkfűvel ízesítjük. Hűtőben hagyjuk összeérni.

A kesudiós-kecskesajtos krémhez:


20 dkg kecskesajtkrém
2 evőkanál tejföl
kis marék friss aprított bazsalikom levél


kis marék pirított kesudió






A hozzávalókat alaposan összekeverjük, és hűtőben hagyjuk összeérni. A kesudiót száraz serpenyőben megpirítjuk, majd durvára vágjuk. Tálalásnál a kecskesajtos szendvicset a kesudióval megszórjuk.


A spára krémhez:


kb 30 dkg spárga
125 gr Philadelphia krémsajt
kevés petrezselyem




A spárgát meghámozzuk, 3-4 centis darabokra vágjuk és sós vízben megfőzzük. Ha puha, szűrőkanálba tesszük és alaposan lecsöpögtetjük. Ezután botmixerrel pürésítjük. Hozzákeverjük a krémsajthoz, sózzuk, apróra vágott petrezselyemmel ízesítjük. Hűtjük, tálalásnál pirospaprikával megszórjuk. Friss zöldségeket kínálunk hozzá.