2012. november 4., vasárnap

ŐSZI FÁCÁNLEVES ROZMARINGOS DARAGALUSKÁVAL

Amikor Tisztatésztánál olvastam az aktuális VKF (vigyázz, kész, főzz!) versenykiírást, kicsit hezitáltam mit is főzzek. Tisztatészta ugyanis olyan olyan csodálatos tésztakölteményeket készít, amilyet én sohasem tudnék, de legalábbis nagyon neki kellene feküdnöm, hogy tésztát gyúrjak és nyújtsak, stb. 
A feladat azonban nagyon izgalmasnak tűnt, nevezetesen készítsünk olyat amiben szerepelnek az ősz erdei kincsei (pl: gomba, vadhús, erdei bogyók) és még tészta is legyen benne. Azt kitaláltam viszonylag hamar, hogy fácánból készítek valamit. Fácánok itt bőven akadnak, sokszor az embernek inkább arra kell vigyáznia, nehogy autóval elüsse. A szezonjuk most kezdődött el, így egy tengerparti kisváros hentesénél többen is sorakoztak a pultban. 
Amikor Anyukámmal elkezdtük pucolgatni, az is körvonalazódott hogy legyen belőle húsleves. 
Szerintem a húslevest mindenki másképp készíti, ahány ház annyi szokás. Én nem tudok olyat főzni, mint az Anyukámé, a Keresztanyám levesét meg sem közelíti, az Anyósomé pedig ismét egy harmadik ízvilág. De mivel nagyon szeretjük a húslevest, sőt a fiúk szinte csak a húslevest eszik meg a levesek közül, én is gyakran főzök. Fácánból pedig egészen más lett, sokkal karakteresebb, mint egy tyúkhúsleves, a rozmaringos galuska pedig még jobban kiemeli a vadhús ízét. 




Hozzávalók:

1 db konyhakész fácán
2 szál vastag sárgarépa
1 szál petrezselyemgyökér
5-8 db kicsi csiperke gomba
kis darab zellergumó
hüvelykujjnyi gyömbér
kiskanál szemes fekete bors
teáskanál koriander mag
pár szem egész mustármag

a daragaluskához:
2 egész tojás
teáskanál só
10-12 csapott evőkanál búzadara
1 ág rozmaring


A fácánt tökéletesen megtisztítom, nagyobb darabokra vágom. A hasát alaposan kimosom, különben az apró darabkáktól a leves zavaros lesz. Általában nem szoktam lemérni, mennyi vizet teszek a húshoz, most azonban úgy gondoltam ez fontos, mivel egy db fácán kicsi húsnak számít, nem ízesít meg nagyon sok levest.. Így a húst 2 liter hideg vízben tettem fel főni. Amikor felfő szűrőkanállal leszedem a habját, ha kell kétszer is. Közben a zöldségeket megtisztítom, a répát nagyobb darabokra vágom, a petrezselyemgyökér és a zellergumó maradhat egyben. Hozzáadom a zöldségeket, sót, gyömbért a leveshez, a magos fűszereket fűszergömbbe teszem és szintén beleteszem. Fedő alatt legalább 3 óra hosszáig főzöm, a gombát csak az utolsó 1 órban teszem hozzá. Időnként pótolom az elfővő vizet, és kb félidőben kiveszem a gyömbért. 

Amikor puha a hús, hozzálátok a galuskához. Szaggathatom a levesbe is, de külön is forró sós vízbe. Ha a levesbe főzöm bele, sok levest magába szívhat, így érdemes a megfőtt galuskát egy tálba külön kiszedni. Ha csak sima, sós vízbe főzöm bele, felteszem azt egy fazékba főni. 
A két tojást kis tálba teszem és villával enyhén felverem. Közben adagolom hozzá apránként a búzadarát, sózom. Kb 10 kanál után 1 percig pihentetem, hogy a dara megdagadjon. A rozmaring leveleit a szárról leszedem és éles késsel pici darabokra vágom, belekeverem. Ha elég kemény és formázható, pici kanállal beleszaggatom a forró vízbe. Ha még nem elég keméyn, adok hozzá még egy-két kanál búzadarát. A galuskát kb 2 adagban főzöm ki. Ha feljön a víz felszínére megfordítom, hogy mindkét oldala megfőjön. Majd pár perc után kiveszek egyet, és megnézem a közepe átfőtt-e. Ezután kiszedem őket, és a maradk galuskát is beleszaggatom, majd ugyanígy kifőzöm. 

A leves ha kész, kikapcsolom alatta a lángot, és kb 10 percig hagyom pihenni. A zöldségeket, húst ezután tálra szedem, a levest pedig leszűröm. Friss petrezselyemmel melegen tálalom. 



1 megjegyzés:

  1. Majd májusban hozol egy kis fagyasztott fácánt?:)) Nagyon guszta a levesed, a számban van az íze!

    VálaszTörlés