A samosa nemrégiben vált az egyik kedvenc "fingerfood"-ommá (kézbe vehető ennivaló). Eredetileg indiai származású étel, ami rengeteg változatban készül Indián belül is tájegységenként változó. A közeli Fine Foods Store-ban két változatát készítik: zöldségeset és csirkéset. Az utóbbi nekem annyira nem jön be, de a zöldséges isteni. Hosszas tanulmányok után próbáltam itthon elkészíteni a saját verziómat: ázsiai bolt nincs a környékemen, így maradt a rétestészta klasszikus samosa tészta helyett, de tökéletesen megfelelt. Továbbá arra vágytam, hogy a hagyományosan használt répa helyett valami más roppanjon a fogam alatt evés közben, így lilakáposztával készítettem, és ez a változat lett a legfinomabb. Bő olajban való sütés helyett pedig sütőben sütöttem. Azért, hogy valami mégis megmaradjon a klasszikus vega samosa összetevőiből, kiürítettem a fagyasztómból a zöldborsót, hiszen itt az új, és persze a krumpli is megmaradt. A hajtogatásról pedig megnéztem ezt a videót, és tessék ez lett belőle! Kerti partik, nagy baráti összejövetelek kiváló harapnivalója lehet ez, nagy előnye hogy előre elkészíthető.
Hozzávalók 12 db-hoz:
a töltelékhez:
1/2 közepes fej lilakáposzta
15 dkg zöldborsó
4 db kisebb burgonya
3 szál újhagyma
1 evőkanál olívaolaj
2 teáskanál garam masala
só
bors
1 evőkanál cukor
1 evőkanál vörösbor ecet
270 gramm réteslap
a kenéshez kb 2 tojás sárgája
pici tej
A lilakáposztát késsel vagy gyalun hosszú szálakra vágom. A cukrot nagyobb lábasba helyezem, hozzáadok egy kiskanál vizet és közepes lángon világos színű karamellt készítek belőle. Ha kész félrehúzom és hozzáteszem a lilakáposztát. Sózom, majd összekeverem. Időnként kevergetve fedő alatt puhára főzöm. Ha kevés vizet engedne ki a káposzta, nagyon keveset alá pótolok. Közben a fagyasztott zöldborsót sós vízben megfőzöm, a burgonyát meghámozom, kisebb kockákra vágom és külön sós vízben szintén puhára főzöm. Leszűröm. A lilakáposzta ha megpuhult levezsem a tűzről és belekeverem az ecetet. Fedő alatt állni hagyom. Egy másik serpenyőben (kicsit sok edény kell az előkészítéshez de megéri) az olajat megmelegítem, majd ebben megdinsztelem az újhagyma karikára vágott fehér részét. Hozzáadom a garam masalát, (esetleg chilit és curryt ha még fűszeresebben szeretné valaki) majd a puha káposztát és átforgatom őket. Ekkor keverem bele a borsót, krumplit. Megkóstolom, ha nem elég fűszeres még teszek bele garam masalát, curryt, borsot vagy chilit. Kinek hogy ízlik.
Ezután előmelegítem a sütőt 180 fokra. Előveszem a réteslapokat és a csomagból nedves konyharuhára helyezem. Én 6 lapos réteslapot használtam, hosszában kb 6-8 cm széles csíkokra vágtam őket. Egy samosahoz egy lapot használok, a többit visszatekerem a nedves konyharuhába különben kiszárad. A lap alján háromszögletű kis zsebet alakítottam ki, az összeillő széleket az ujjammal megkentem tojás sárgájával, majd belehalmoztam pár kiskanál tölteléket, majd ráhajtottam a fennmaradó lapot, hogy szép háromszöget kapjak. Sütőpapírral bélelt, vékonyan olajozott sütőlemezre helyeztem őket. Sütés előtt pici tejjel elkevert tojássárgájával megkentem a tetejüket, és 2 adagban sütöttem meg őket. Hagyományosan chutneyval tálalják.
De guszta, én is szeretem a zöldségeset. Tetszik hogy sütőben készítetted, így egészségesebb is:-)
VálaszTörlés