A gyerekek miatt a casserole-t már szinte mindig gombóccal készítem (nekik ez e kedvenc részük belőle), és nem külön sós vízben teszem fel főni, hanem a kész ételben főzöm puhára. Így a gombócot is átjárja az ízek harmóniája.....
. Ezt a receptemet nevezem a Rosalia Borkultúra receptverseny játékára.
Hozzávalók egy kb 4 literes vasedényhez:
60 dkg bárnycomb (kockára vágva)
2 evőkanál liszt
1-2 evőkanál olívaolaj
fél póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl rosé bor
kb 1,5 l alaplé
2 db sárgarépa
1 szál szárzeller
1 TV paprika
1 szál rozmaring
kis csokor petrezselyemzöld
kis csokor kakukkfű
a gombócokhoz:
3 db zsemle
1 dl tej
1 evőkanál olaj
só
kis csokor újhagyma
1 evőkanál liszt
2 tojás
kis csokor petrezselyemzöld
- A húst megmosom, a felesleges zsírt eltávolítom. Lecsepegtetem, majd beleforgatom a lisztbe.
- Közben a vasedényt közepes lángon felteszem a tűzhelyre, megmelegítek benne 1 evőkanál olajat. A sütőt 200 fokra előmelegítem.
- Ha már elég meleg az olaj, beleteszem a lisztbe forgatott húst, kb 2-3 részletben. Egyik oldalát pár perc alatt megpirítom, majd átforgatom, ha az is megpirult tálra szedem, és folytatom a következő adaggal. Ha minden hús ilyen módon elkészült, a visszamaradt zsíradékon (ha nem maradt, adok még hozzá egy evőkanál olajat) megdinsztelem az apróra vágott póréhagymát. (A liszt miatt lehetséges, hogy a hús letapad az edény aljára, de ez nem baj, csak leégnie nem szabad! Az olajjal viszont bánjunk csínján, mert ha túl sokat teszünk az elkészült étel tetején fog úszkálni!)
- Az alaplevet egy kisebb lábasban megmelegítem. Ha a hagyma megpuhult visszateszem a húst, összekeverem és felöntöm a fehérborral. Addig hagyom párolódni, amíg az alkohol tartalma elillan. Ezután felöntöm a meleg húslevessel, hozzáadom a megtisztított, karikára vágott sárgarépát, a reszelt fokhagymát, a vékony karikára vágott zellert, szintén felaprított paprikát, majd jól elkeverem.
- A rozmaringot, kakukkfüvet, és petrezselyemzöldet összekötöm (bouqet garni) és hozzáadom az ételhez. Lefedem és kb 1,5 óra hosszáig a sütőben sütöm (félidőben átkeverem).
- 1 óra letelte után összeállítom a gombócot: a zsemléket kockákra vágom és a meleg sütőben aranybarnára pirítom. (Célszerű olyan edényt választani ami befér a casserole mellé a sütőbe, vagy még a hús sütése előtt megpirítani a zsemléket.)
- A tojást, tejet, sót, olajat villával felverem. Hozzáadom az újhagymák karikára vágott fehér részét. Beleforgatom a zsemlekockákat, megszórom a liszttel és kb 5 percig állni hagyom. Ennyi idő alatt a zsemle megszívja magát és könnyebben lehet majd formázni.
- A sütőből 1,5 óra után a húst kiveszem, és vizes kézzel megformázom a gombócokat, majd beteszem a hús mellé. (Ha a szaftja elfőtt volna-persze vasedényben nem fog- kevés vízzel vagy alaplével pótolom) Kb 10-15 percre visszateszem a sütőbe mostmár fedő nélkül, félidőben átforgatom és ha megpuhult kiveszem. Melegen tálalom.
Ha nem is bárányból, de valamilyen "zsenge-sovány" húsból el fogom készíteni.. Nagyon tetszik!!! Pont van is egy régi-régi ovális öntött vas edényem. Szuper guszta!
VálaszTörlésFél kg báránycomb van a hűtőben. Mi lesz belőle? Ez a fenséges étel. Majd beszámolok.
VálaszTörlésBárányt ritkán eszünk, de én is nagyon kedvelem az ilyen egytálételeket:) A gombóc nekem újdonság ehhez az ételhez, de szuper ötlet, az én családom is szeretné.
VálaszTörlésMegcsináltam és isteni lett. Mindenkinek nagyon ízlett, felvettem a családi receptkönyvbe, biztos fogom még készíteni.
VálaszTörlésKívánom, hogy nagyon szép eredményt érj el vele a receptversenyen.
Lányok, nagyon örülök, hogy tetszik Nektek. Ez olyan igazi család étel, mindent egy edénybe bele és órákon át magára hagyva kiforrja magát a sütőben. Csirkéből is szoktam készíteni, így: http://coffeinmentes.blogspot.co.uk/2012/08/csirkes-zoldseges-casserole.html
VálaszTörlésIlletve marhából, barnasörrel párosítva. Próbáljátok ki őket is!